Witaj w Moje miasto Różan ,  Czekamy na Ciebie
 Szukaj
Tematy
Witam w serwisie Moje miasto Różan

Różan.net

[ Login ] +++ [ Archiwum ] +++ [ Statystyki ]  
Początek Artykuł Mapa Tematy Strony Linki Poleć nas Galeria Ankiety Pliki

 Spis treści

· Strona główna
· Ankiety
· Archiwum artykułów
· Artykuły
· Ciekawe linki
· Galeria
· Szukaj
· Tematy
· Top


 Warto przeczytać

· Adresy, kontakty - firmy i instytucje użyteczności publicznej Gminy Różan
· Adresy, kontakty - Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim
· Adresy, kontakty - Urzędy gmin Powiatu Makowskiego
· Warunki naturalne
· Przyroda
· O historii ogólnie
· Obiekty historyczne
· Mapa
· Fragmenty Instrukcji Saperskiej
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 1
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 2
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 3
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 4
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 5
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 6


 Artykuły


Samorząd
[ Samorząd ]

·Kontra Piotrusiowi
·Jędruś RULES
·Projekt nowej organizacji komend powiatowych (miejskich) PSP.
·Widzę wielki Różan… odsłona druga
·Historia pewnej szafy.
·Widzę wielki Różan …
·Dyrygowanie i dodatki
·Zabierzcie mi zabawki, a zacznę mówić, że płacę podatki
·Cała misterna konstrukcja w ...


  
 Informacje: Zadziwiająca „rozrzutność” burmistrza Parcińskiego 
Posted by piotrek on 25-10-2004 o godz. 08:00:00
Samorząd

Podatkowa swawola


Pomimo powszechnie panującej opinii, którą podsycają deklaracje różańskiego burmistrza, że gmina na skutek specyficznego ustalenia wysokości rekompensaty za lokalizację Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych ma kłopoty z kształtowaniem aktywnej polityki podatkowej, nie jest to do końca prawdą.Gmina być może ma, nie ma natomiast takich kłopotów burmistrz, który swoimi decyzjami, jako organ podatkowy, tylko w 2003 r. umorzył ponad 65 tys. złotych podatków. Umorzenie to spowodowało realną stratę w dochodach budżetu gminy na rok 2004 w kwocie ponad 260 tys. złotych. O tyle w przybliżeniu byłaby wyższa, dzięki procentowemu przelicznikowi, kwota opłaty z budżetu państwa za lokalizację „radioaktywnego śmietniska” na terenie Różana. Jest to dobre „kilka” metrów asfaltowego dywanika, nowego chodnika, kanalizacji, wodociągu, czy wreszcie obiecywanej ścieżki rowerowej. Uszczuplając budżet nie pokusił się nasz włodarz o wystąpienie z jakimkolwiek wnioskiem o środki przedakcesyjne czy strukturalne z Unii Europejskiej. Ot, taka to, udokumentowana beztroską podatkowa swawola...

Do faworytów wyścigu po umorzenia nie należą bynajmniej przymierający głodem rolnicy, czy wizjonerzy otwierający podwoje swoich firm dla nowych pracowników i w ten sposób zmniejszający stopę bezrobocia w naszej gminie. Bynajmniej. Właściwie trudno znaleźć logiczne wytłumaczenie dla niektórych umorzeń, no chyba że weźmie się pod uwagę osobiste, koleżeńskie, czy wreszcie finansowe konotacje burmistrza. Jestem daleki w swym subiektywizmie od obiektywnej oceny jego poczynań, ale nawet postronnemu obserwatorowi trudno byłoby zrozumieć dlaczego umarza się podatki posażnym, jak na różańskie warunki, właścicielowi dobrze prosperujących firm, czy osobom fizycznym o stabilnej pozycji finansowej. Nie są to twierdzenia bezpodstawne, bo dzięki ustawie o dostępie do informacji publicznej uzyskałem pisemne potwierdzenie swoich obaw. Ubiegły rok zamknął się ponad 170 umorzeniami, co mogłoby sugerować wyjątkową pracowitość burmistrza. Wszak to prawie jedno umorzenie dziennie!

Zaryzykuję stwierdzenie, że nie ma w okolicy drugiej takiej gminy, drugiego takiego wójta lub burmistrza. Co ciekawe ta podatkowa beztroska odbywa się pod pręgierzem opłaty na rzecz Różana za lokalizację radioaktywnego składowiska, które powinno skądinąd determinować brak umorzeń. Ordynacja podatkowa, ustawa która reguluje, co do zasady kwestie związane z podatkami, jest niezwykle lapidarna jeśli chodzi o sprawy umorzeń. Osamotniony art. 67 tejże mówi: „w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy, na wniosek podatnika, może umorzyć w całości lub w części zobowiązania podatkowe...” I wszystko na ten temat.

Mam przed oczyma listę ponad 170 umorzeń i w 90% przypadków nie mogę się dopatrzyć ani ważnego interesu podatnika, ani tym bardziej interesu publicznego. No chyba że to interes burmistrza...

P.Ś.

 
 Pokrewne linki

· Więcej o Samorząd
· Napisane przez piotrek


Najczęściej czytany artykuł o Samorząd:
Widzę wielki Różan… odsłona druga Oceny artykułu

Wynik głosowania: 4.17
Głosów: 41


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły Opcje


 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku
Polecam do wgladu (Wynik: 1)
przez forester dnia 12-11-2004 o godz. 20:22:55
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
P. burmistrzu. Nie rozumiem czemu Rozan jako miasto sadze rozwojowe nie otrzymal dotacji z UE. Nie wiem jak u wodza miasta przedstawia sie znajomosc wladania internetem ale polecam:

http://www.doradztwo.europejskie.vh.pl/samorzad.html

i nie ukrywam, ze czekam na efekty.Re: Zadziwiająca „rozrzutność” burmistrza Parcińskiego (Wynik: 1)
przez qrdemol dnia 19-11-2004 o godz. 08:02:13
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Jeśli się nie mylę to Pan P.Ś. jest radnym. Czyżby radni nie mieli żadnego wpływu na decyzje zapadające w gminie???? Czy rola radnych ogranicza się wyłącznie do negowania wszystkiego co dzieje się w gminie i krytyki podjętych decyzji. Nie znam się na polityce , ale chyba to radni są współodpowiedzialni za podejmowane decyzje.
Może rozsądniej byłoby zająć się waznymi dla gminy sprawami i napisać co udało się dobrego zrobić.
A tak poza tym to czy ten artykuł nie ukazał się za wcześnie. Czy sprawdził Pan wszystkie przesłanki ku temu czy należało się zwolnienie czy też nie. Bo jeżeli tylko Panu wydaję sie , że nie było ku temu przesłanek to chyba troche za mało.
No i ostatnia rzecz pisanie :"Mam przed oczyma listę ponad 170 umorzeń i w 90% przypadków nie mogę się dopatrzyć ani ważnego interesu podatnika, ani tym bardziej interesu publicznego. No chyba że to interes burmistrza... " zakrawa troche na oskarżenie co może skończyć się (oczywiście o ile okaże się nieprawdą ) sprawą o zniesławienie.
Oczywiście jeśli Pan ma racje i rzeczywiście 90% umorzeń było bezpodstawnych to pozostaje tylko zastanowic sie głęboko nad decyzjami zapadającymi w gminie i podjąć odpowiednie kroki.
Łączę wyrazy szacunku
qrdemol

Różan.net © 2002-2010 Piotr Pogorzelski
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund