Witaj w Moje miasto Różan ,  Czekamy na Ciebie
 Szukaj
Tematy
Witam w serwisie Moje miasto Różan

Różan.net

[ Login ] +++ [ Archiwum ] +++ [ Statystyki ]  
Początek Artykuł Mapa Tematy Strony Linki Poleć nas Galeria Ankiety Pliki

 Spis treści

· Strona główna
· Ankiety
· Archiwum artykułów
· Artykuły
· Ciekawe linki
· Galeria
· Szukaj
· Tematy
· Top


 Warto przeczytać

· Adresy, kontakty - firmy i instytucje użyteczności publicznej Gminy Różan
· Adresy, kontakty - Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim
· Adresy, kontakty - Urzędy gmin Powiatu Makowskiego
· Warunki naturalne
· Przyroda
· O historii ogólnie
· Obiekty historyczne
· Mapa
· Fragmenty Instrukcji Saperskiej
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 1
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 2
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 3
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 4
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 5
· Różan w wojnie obronnej 1939 r. - cz. 6


 Artykuły


Różan w internecie
[ Różan w internecie ]

·Nie tylko gmina w Internecie.
·Różan w internetowych encyklopediach


  
 Projekt nowej organizacji komend powiatowych (miejskich) PSP. 
Posted by piotrek on 05-07-2006 o godz. 18:42:57
Samorząd

 

„Tania straż”, czyli pomysł na likwidację Jednostki PSP w Różanie.

 

Pierwsze niepotwierdzone pogłoski o planowanej likwidacji Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Różanie pojawiły się wraz z początkiem bieżącego roku. Funkcjonująca od 1997 r. Jednostka, była i jest ewenementem w skali kraju, jeśli chodzi o swoją wielkość i liczebność mieszkańców obsługiwanego terenu. Jej powstanie i konieczność istnienia ma jednak swoje szczególne uzasadnienie.



Gmina Różan jest bowiem miejscem lokalizacji jedynego w Polsce Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych. Ponadto, znajduje się na trasie krzyżujących się dróg krajowych nr 60 i 61 oraz jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Narew. Siłą rzeczy wymaga więc szczególnej ochrony, a kwestie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej są jednym z priorytetów w działaniach jej władz.
Wychodząc naprzeciw nieskrywanym oczekiwaniom komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim, Gmina Różan, oprócz utrzymywania własnych strażaków ochotników, rokrocznie dofinansowała Jednostkę. Łączna wartość przekazanego majątku oraz udzielonej pomocy finansowej dla PSP, zamknęła się na koniec 2005 r. niebagatelną kwotą 243.226 zł.
Jako pierwsi o próbach manipulacji przy organizacji komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, a więc i Jednostki w Różanie dowiedzieli się włodarze powiatu. Pomimo fikcyjnej podległości służbowej (de facto starosta nie ma żadnego wpływu na Komendanta PSP), straż pozostaje częścią administracji zespolonej w powiecie. Niedługo potem informacja dotarła do Burmistrza Różana i wójtów okolicznych gmin. Nie kryli oni swego zaniepokojenia, a na jednym ze Zgromadzeń Związku Gmin Ziemi Makowskiej przedstawiciele Młynarzy i Różana, mniej lub bardziej poważnie deklarowali, że teraz już nic nie powstrzyma ich gmin przed odłączeniem się od powiatu makowskiego. Dawali tym samym sygnał staroście, że czas przeciwdziałać planom tzw. kategoryzacji komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, w której ta makowska na skutek mizernej liczby mieszkańców w powiecie jest klasyfikowana najniżej.
Sytuacja stała się na tyle poważna, że w końcu temat proponowanej likwidacji Jednostki PSP w Różanie stanął pod obrady Rady Powiatu w Makowie Mazowieckim, która to uchwałą z dnia 27 kwietnia 2006 r. wnioskowała o utrzymanie różańskiej Jednostki. Tymczasem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji realizując, jak się wydaje, program „Tanie państwo” i biorąc pod uwagę statystykę ilości zdarzeń na terenie objętym działaniem poszczególnych komend PSP, przygotował projekt rozporządzenia, który nie tylko sprowadził makowską komendę do rangi najniższej kategorii, ale też całkowicie zdyskwalifikował Jednostkę w Różanie. Rozporządzenie uzależnia bowiem istnienie takowej od trzydziestoosobowej obsady etatowej, co przy możliwościach powiatu jest awykonalne. Niezapomniany Stanisław Lem w swojej „Filozofii przypadku” pisał, że: „Na dnie życia zawsze odnajdujemy statystykę”. I ta statystyka właśnie stała się najgorszym wrogiem Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Różanie.
Na zwołanej w trybie pilnym na dzień 12 czerwca 2006 r. sesji Rady Miejskiej w Różanie, statystyką tłumaczył projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, do statystyki odwoływał się również Komendant Powiatowy PSP Andrzej Chodowiec. Ostre w tonie, początkowe wystąpienie tego pierwszego, który był niebywale zdziwiony, że radni zajmują się projektem prawa, które jeszcze nie obowiązuje, szybko zamieniło się w spokojne i wyważone, gdy okazało się, że do Różana nie przyjeżdża się pouczać. Czy to wada, czy zaleta, ale różaniacy mają wyraźnie ukształtowane poczucie własnej wartości, szczególnie w odniesieniu do Straży Pożarnej, na która wydatkują duże środki finansowe.
Do radnych nie docierały tłumaczenia, że w miejsce likwidowanej Jednostki powstanie posterunek. Że jeśli posterunek nie będzie mógł funkcjonować w dotychczasowej obsadzie etatowej, to na pewno nie ulegną likwidacji specjalistyczne służby, radiacyjna i płetwonurków. Nie docierały, bo ich uzasadnienie polegające na próbie udowadniania, że tak będzie oszczędniej jest absurdem. Jedyna oszczędność bowiem to etat dowódcy Jednostki, ponieważ pozostałe koszty, w tym rzeczowe, nie uległyby zmianie. Natomiast w przypadku, kiedy akcję ratowniczą musiałby koordynować dowódca „dojeżdżający”, pozorny koszt zamieniłby się w niepozorny wydatek.
Potrzebę istnienia Jednostki podnosili kolejno: starosta makowski Kazimierz Białobrzewski, dyrektor zarządzającego Krajowym Składowiskiem Odpadów Promieniotwórczych zakładu Włodzimierz Tomczak i wreszcie dyrektor makowskiego szpitala. Dariusz Hajdukiewicz. Podkreślił na domiar, ze wyjazdy zespołu ratowniczego stacjonującego w Różanie maja sens jedynie wtedy, gdy odbywają się razem z wyjazdami strażaków.
W końcu, nawet przedstawiciele PSP przestali upierać się, że likwidacja Jednostki jest uzasadniona. Niestety podkreślali, że projekt rozporządzenia i tak to przesądza. Radni, nie mogąc zaakceptować takiego stanu rzeczy przyjęli stanowisko, wyrażające stanowczy sprzeciw dla przedmiotowego projektu i wnieśli pod rozwagę Wicepremiera Dorna dokonanie w nim zmian, które umożliwiałyby w szczególnych przypadkach istnienie Jednostek PSP mniejszych niż trzydziestoosobowe. Różan jest niewątpliwie przypadkiem szczególnym, a nawet nadszczególnym. Przyjęte stanowisko zostało wysłane do wszystkich mogących pomóc w jego realizacji instytucji i urzędów.

Piotr Świderski



Notatka:

Do artykułu można dodawać komentarze.

 
 Pokrewne linki

· Więcej o Samorząd
· Napisane przez piotrek


Najczęściej czytany artykuł o Samorząd:
Widzę wielki Różan… odsłona druga



 Oceny artykułu

Wynik głosowania: 4.66
Głosów: 6


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



 Opcje


 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku





Różan.net © 2002-2010 Piotr Pogorzelski
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund